Mgr. Petra Ličková

Sociální pracovnice, dluhové poradenství pro gamblery

tel. 778 772 509

lickova@podaneruce.cz

 

Jak vypadala moje cesta sem?

Své kořeny mám v srdci Severní Moravy, kde jsem strávila dětství i dospívání. Už jako malá jsem hodně tíhla ke sportu, k přírodě a k objevování toho, co svět nabízí. Několik let jsem tehdy všemožná zákoutí světa zkoumala z koňského sedla, případně někde na louce skrze knížky. Pak jsem jednoho dne nasedla na vlnu větru a podle jeho směru vlála ruku v ruce se studijními a pracovními povinnostmi. Až najednou nastalo bezvětří a já se objevila zde. Co by kamenem dohodil do Alp. V Brně. V Podankách. V terapeutickém centru. Kde se mi daří existovat i přes mou neustálou touhu čerpat, co svět nabízí a vidět všechny pohledy, které ukazuje. Mám skvělou příležitost poznávat nové, skrze zkušenosti kolegů, skrze jejich jedinečné a rozmanité povahy. Dále také skrze příběhy klientů, které mi vždy dají nový (další) pohled na život a připomenou mi, že nic není takové, jak by se mohlo zdát. Že každý příběh je tak individuální jako jeho vypravěč. Což je to, co mě na práci v terapeutickém centru baví nejvíc – možnost skládat si do sebe jednotlivé střípky světa, které se ke mně zprostředkovaně dostanou, a vytvářet vlastní mozaiku časoprostoru.

 

Na své práci miluju…

Rozmanitost. Tu vidím v lidech, v klientech, kdy mi každý ukazuje svou vlastní individualitu, své já. Dále rozličnost a aktivitu v pracovních činnostech. Chvíli mě vidíte u sebe v kanclu, kde si libuji v číslech, propočítávám a vymýšlím možnosti, jak zkrotit dluhy a co dělat v tíživé situaci, kdy klient potřebuje fungovat, ale finance k tomu chybí. Dále mě potkáte v kanclu u některého z kolegů, kde probíráme vše možné a často i nemožné Usmívající se Dále na kterémkoliv z našich detašovaných pracovišť. Anebo kdekoliv v Jihomoravském kraji, na úřadech, v sociálních službách, v hernách, ve školách, na různých veřejných akcích, kde se snažím dávat vědět o tom, co tady vlastně děláme a zanechávat kontakty pro vás, pro klienty, pro lidi, kteří by rádi využili naší pomoci, ale nevědí, že vůbec existuje, nebo netuší, jak se k ní dostat.

 

Kdo jsem?

Obyčejná holka, která se v životě ráda věnuje tomu, co jí baví. Proto jsem i tady. Kde mě ale můžete potkat mimo práci? Jednoznačně na horách.  S lanem a lezečkami v batohu, když se sunu ke skalní věži a doufám, že se mi podaří dostat nahoru a z ptačí perspektivy vidět barvy podzimu. S mačkami na nohách a cepíny v ruce, když se blížím k vrcholu horského štítu a těším se, až uvidím za horizont zimy. S pohorkami a batohem na zádech (pomalu těžším než jsem já), když se toulám po hřebenech všech těch krásných kopečků a přemýšlím o životě brouka. V Tatrách, Alpách, Pyrenejích, na Kavkaze, v Ťan-Šanu. Ať už v horách nebo někde pod kopcem, u čaje, u místních, kde se snažím zjistit, proč je zrovna jejich „doma“ to nejlepší, jak se pes naučí hlídat ovce, jak se staví jurta, anebo jak se dělá pec, ze které je tak výborný chléb. Anebo kdekoliv jinde s jiskrou nadšení v oku, když plánuju, kde se zase příště ochomýtnu, nebo když lovím z paměti jednotlivé detaily míst a situací, ve kterých jsem se ocitla.