Mgr. Zuzana Kohlová

Psycholožka, terapeutka

Tel.: 778 411 696

kohlova@podaneruce.cz

 

Pracovní, osobní historie:

Když jsem byla malá, tak na prvním stupni základky, chtěla jsem být archeologem, protože mě lákala představa znovunalezení a trochu i oživení něčeho, co vypadalo jako dávno ztracené. Bavily mě taky kameny, protože měly svoji vlastní krásu, a připadaly mi jako poklady, které je možné občas sebrat jen tak na cestě, když se člověk dobře dívá. Chtěla jsem být veterinářem, abych zdánlivě oklikou přes zvířata pomáhala lidem. A po většinu té doby jsem taky výtvarničila a občas psala, protože bylo skvělé a uspokojující vidět, jak mi něco krásného roste pod rukama (a taky zjistit, že někdy se to prostě nepovede, a je potřeba začít znovu).

Možná to bude znít zvláštně, ale mám dojem, že to všechno, co jsem chtěla a co mě bavilo, dělám dodnes ve svojí práci (a trochu i soukromí J). Spolu s klienty pátráme ve vzpomínkách, abychom našli něco, co se zdá dávno ztracené. Hledám poklady podél cest a mám dobrý dojem, když mi pod rukama vzniká krása. Občas to beru trochu oklikou. A někdy mi taky nezbývá, než si přiznat, že takhle to prostě nepůjde, a pokusit se začít znovu.


Proč jsem tady, a proč dělám to, co dělám:

Už když jsem se rozhodovala pro studium psychologie, bylo mi jasné, že chci dělat terapii. Jo, je skvělé umět administrovat psychologické testy, navrhovat diagnózy, pomáhat s volbou profese, nebo s výběrem nejvhodnějšího kandidáta na danou pracovní pozici… nic z toho se ale pro mě nevyrovná tomu prostě být s lidmi. Zvlášť když společně projdeme tou úvodní nervózní částí, a oni zjistí, že mi opravdu můžou věřit a otevřít se. Vlastně to osvobozuje i mě, když vím, že si můžu dovolit říct, co mě napadá s nadějí, že si z toho klient vybere to, co sedí právě jemu. Moc si vážím žen a mužů, kteří mě „pustili k sobě“ a ukázali mi, co prožívají, o čem přemýšlejí, a jací jsou. Je to pro mě privilegium, za které děkuji.


Jak pracuju:

Jsem hodně dobrá v naslouchání a dávání prostoru klientovi. Snažím se dozvědět se co nejvíc, než sama začnu sypat nějaká „moudra“. Uvědomuju si, že na některé klienty jsem možná pomalá, jiné to ale prý zklidňuje. Snažím se být otevřená a upřímná, opravdová. Jsem věřící a za klienty se modlím (zvlášť když se děje něco těžkého), o víře se s nimi ale bavím jen tehdy, když sami začnou.

Co se formálního vzdělání týče, vystudovala jsem psychologii a absolvovala psychoterapeutický výcvik založený na integrativní Gestalt terapii.


O mě, kdo jsem:

Jsem živá bytost, člověk, žena.

Manželka, dcera, sestra. Kamarádka. Psycholožka.

Závislá na vzduchu, vodě, jídle. Lidech. Samotě. Spánku.

Zbytek možno případně naživo ;)