PhDr. Ing. Jan Pokluda

Psycholog, terapeut

tel. 775 882 605

pokluda@podaneruce.cz

 

Odkud jsem přišel?

Do Brna jsem přijel z malé vesničky poblíž Litomyšle, tedy z východu Čech. Na jihu Moravy se mi, možná i proto, že můj otec z Moravy pochází, zalíbilo a tak jsem se rozhodl, že se tu zabydlím.

Proč terapeutické centrum?

Do terapeutického centra jsem se dostal do jisté míry šťastnou náhodou, což se mi občas stává. Během studia mě téma závislostí příliš neoslovovalo a moc jsem o něm nevěděl. Co jsem ale věděl, bylo, že chci dělat psychoterapii. S trochou nadsázky můžu říct, že práce v terapeutickém centru si mě v podstatě našla sama. Jak se ukázalo, bylo to asi to nejlepší, co mě mohlo hned po škole potkat. V týmu máme spoustu zkušených kolegů, od kterých se mám hodně co naučit. Zároveň mě má práce moc baví a životní příběhy mých klientů mě stále mají čím překvapovat a obohacovat.

Jak pracuješ s klienty?

S každým pracuju trochu jinak. Snažím se vycházet z individuálních potřeb klientů a jejich konkrétních životních příběhů. Celkově si vážím toho, že mě klienti dovolí do svých životů vstoupit a snažím se při tom chovat obezřetně. Při práci se orientuju spíš na budoucnost a často se s klienty zaměřuju na to, jak by měla vypadat právě ta jejich. Některým klientům taky nabízím práci s hypnózou, která může být užitečná třeba v situacích, kdy se jim něco nedaří dostat pod kontrolu.

Moje závislost

Závislostí mám určitě víc. Zároveň vnímám, že se v průběhu času mění. Nové přicházejí a staré mě opouští. Mám třeba silnou potřebu nějaké činnosti a aktivity a nedokážu příliš zahálet, s čímž souvisí i mé brzké vstávání, kterým občas své blízké doháním k šílenství. Dalšími oblastmi, které úplně nepodléhají mé vůli, jsou třeba množství času stráveného u počítače nebo v přírodě. V současné době jsem taky závislý na čtení knih, což asi souvisí s mou velkou zvědavostí. Kromě knížek s psychologickou tématikou si vždycky rád si přečtu knížku od člověka, který dokáže propojit více oborů. U nás to pěkně umí třeba Marek Vácha, Václav Cílek nebo Stanislav Komárek.

Moře nebo hory?

Určitě hory a příroda obecně, často a rád totiž chodím do míst, kde není moc lidí, čímž možná vyvažuju to, že jich ve městě naopak potkávám poměrně hodně. Dost mě zajímá ekologie a entomologie a tak přírodu vnímám asi trochu jinak než většina. Zároveň je pro mě čas strávený v přírodě dobrým odreagováním. Pobyt u moře mám naopak spojený s hodně lidmi a lenošením, což by asi byl můj konec.